Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Референдум За закриване на полигон Змейово е безсмислен и популистки. Да не добавяме екологични негативи към марката Стара Загора. Референдум по Байганьовски.
Становище на Граждански клуб ЛИПА по предлагания местен референдум за закриване на военен полигон Змейово
Референдум е поредната чиста дума, изпълнена с гражданско съдържание, която политиците в България се опитват да омаскарят. В конкретния случай – на старозагорско ниво, с искания от местната структура на ВМРО-БНД и подкрепен от почти всички политически формации, представени в Общински съвет - Стара Загора, референдум за закриване на Централен артилерийски технически изпитателен полигон Змейово. Мотивите на вносителите: Институциите до този момент не са осигурили прозрачност и информираност, както и не са предприели мерки за прекратяване на замърсяването. И още от мотивите: Като основен източник на замърсяването, екологичните организации посочват дейностите, които се извършват на военно-изпитателният полигон край Змейово.
Нашата позиция е, че това не са аргументи, подкрепени с факти, че полигонът е източник на замърсяванията на въздуха над Стара Загора. И ако се стигне до закриването на полигона – какво от това? Ще стане ли въздухът на Стара Загора по-чист? Или се търси предизборен популизъм? И почти всички представени в Общинския съвет партии забележете, са съгласни с провеждането на такъв референдум. Едните с мотива да се докажело, че обгазяванията на Стара Загора са причинени от дейността на полигона, а другите - да се чуел гласът на гражданите. И много бързат референдумът да съвпадне с парламентарния вот на 12 май – за политически килипир, както би се изразил Бай Ганьо!
Нашето становище е:
Стара Загора заслужава да е най-чистият областен център в България и ние работим именно затова!
С тези аргументи сме против провеждането на регионален референдум за закриване на военен полигон Змейово. Референдумът е средство за решаване на даден проблем или за вземане на правилно решение – той не е цел. В този случай основната цел и приоритет е старозагорци да имат по-чист въздух. Затова местните политически сили не бива да подменят целта със средството. За гражданите от региона е важно как и дали този референдум ще доведе до по-чист въздух. Затова е необходима аргументация – от една страна професионална, от друга – гражданска. Аргументи от типа предполагаем замърсител не са сериозни.
Ако има замърсител, в държавата има органи, които без всякакъв референдум са длъжни да го установят, санкционират и забранят, ако замърсяването не бъде преустановено.
Референдум за закриване е безсмислен и популистки. Не е ясно най-важното - какъв проблем на общността решава и какъв проблем създава? (Професионалният подход изисква тук да се направи сериозен SWOT анализ, т.е. да се преценят ползите и негативите на едно евентуално закриване на полигона). Защото трябва да се знае, че след евентуалното му закриване, територията му ще се превърне в погреб, за чието прочистване ще са необходими огромни количества средства и ресурси. И накрая - през годините на т. н. преход не затворихме и не ликвидирахме ли цели отрасли като селското стопанство, химическата и други промишлености, преди да сме ги адаптирали към действителността?
Не трябва да се подценява и факта, че един такъв референдум ще добави негативи към публичния образ на Стара Загора в посока – град с екологични проблеми. И когато се взема решение за провеждането на референдума, нека юристи и политици преценят – допуска ли се от закона и има ли практически смисъл в това да се провежда референдум по такъв въпрос?
Според чл. 26 от Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление: Местен референдум се произвежда за пряко решаване на въпроси от местно значение, които законът е предоставил в компетентност на органите на местно самоуправление, с изключение на въпросите, свързани с общинския бюджет; размера на местните данъци и такси и правилата на вътрешната организация и дейност на Общинския съвет. Решението, прието с местен референдум, не подлежи на последващо одобрение от Общинския съвет. Той приема акт, когато това е необходимо за неговото изпълнение.
Очевидно е, че да се закрие или не полигонът, не е въпрос, който може да се реши от кмета на Общината или от Общинския съвет – следователно, въпросът не може да бъде решен и чрез местен референдум по задължителен за изпълнение начин. Дори да се проведе референдум и какъвто и да е резултатът от него, то той би имал само декларативен характер – харесвам, не харесвам.
Със същата сила можем да поискаме затварянето на някой от ТЕЦ-овете в комплекс Марица изток, да забраним отсечката от магистрала Тракия през нашата територия, да закрият служба КАТ и Данъчните администрации, защото кой ги долюбва... И това ли е гражданско и отговорно поведение?
Предлагаме на Общинския съвет и на кмета една по-различна идея за управлението на общината. Да използваме градивната енергия на гражданското общество, да откриваме и да градим. Закриването и ликвидирането през последните години очевидно не дадоха добър резултат. Ние сме ЗА дискусия, ЗА гражданско обсъждане, защо не и ЗА референдуми, но по значими проблеми, отнасящи се до бита и социалния статус на старозагорци.