Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Членове на Граждански клуб ЛИПА - Стара Загора и техни приятели продължиха дейностите по проекта на клуба за укрепване и социализиране на вековното дърво Стария чинар в Стара Загора. На 1 юни 2013 г. те се събраха, за да почистят пространството около дървото, което е на възраст от почти 700 години.
На практика с това се поставя начало на дейностите за облагородяване на Стария чинар и охрана на мястото в парк Бедечка. Граждански клуб ЛИПА - Стара Загора осигури финансиране от около 10 хил. лева и сумата е достатъчна за първоначалните мероприятия. Парите са дарени от членовете на клуба по време на организирания от Обществен дарителски фонд Дарителски кръг За Стара Загора, като към тях се добавят и средства от грантова схема. Съществен принос за събиране на средствата има семейство Чахови, което дари най-голямата сума за опазване на вековното дърво.
Какво е направено до сега:
По инициатива на ГК ЛИПА, подкрепена от много граждани на Стара Загора, на 31 октомври 2012 г. се проведе масово почистване на района около Стария чинар. Това събитие преоткри за старозагорци Стария чинар. По време на тази кампания публично беше обявен конкурс за Разработване на технически проект за укрепване и възстановяване на Стария чинар и благоустрояване на околното пространство.
Изпратено е писмо до кмета на Стара Загора за издаване на необходимите изходни документи и разрешения за изпълнение на проекта. Поради градоустройствени проблеми, издаването на тези документи беше забавено, но се очаква в най-скоро време да се получат.
Туристическият център към общината издаде информационен флаер за Стария чинар и монтира указателни табели към природната забележителност.
Обхват на проекта:
Визията на Граждански клуб ЛИПА е:
Данни за Стария чинар:
През 80-те години са предприети мерки за оздравяване чрез армиране и запълване с циментов разтвор отворите на голямата вътрешна кухина (коруба) и два от проблемните клонове са укрепени с метални подпори. Към момента тези защитни съоръжения не са в добро състояние.
Дървото се нуждае от спешни саниращи и укрепителни дейности, в противен случай има сериозен риск от безвъзвратно му унищожаване.